CS EN

Den Meliny Mercouri

V sobotu 22.6.2013 ovládne Plzeň kultura. Jednak díky Žívé ulici, ale také díky tomu, že na Anglickém nábřeží proběhne Den Meliny Mercouri. Organizátoři připravili téměř třicet stanovišť s nejrůznějšími dílnami a aktivitami pro děti i starší ročníky, různá divadelní, hudební i taneční vystoupení.

Den Meliny Mercouri
V sobotu 22.6.2013 ovládne Plzeň kultura. Jednak díky Žívé ulici, ale také díky tomu, že na Anglickém nábřeží proběhne Den Meliny Mercouri. Organizátoři připravili téměř třicet stanovišť s nejrůznějšími dílnami a aktivitami pro děti i starší ročníky, různá divadelní, hudební i taneční vystoupení.
 
Největší letní akce pod hlavičkou Evropské hlavní město kultury se přesouvá z Americké k řece Radbuze! Letní pohodu navodí aktivity, které pro vás připraví plzeňští umělci a neziskovky.

Prázdninová atmosféra se dá navodit i přes nepřízeň počasí. Pojďme si 22. června užít den na nábřeží s plnou parádou! Přípravě programu věnovaly svou energii desítky lidí; čeká vás tNa nábřeží budou umístěna lehátka, vyrobená dobrovolníky v rámci Lehátkového workshopu během festivalu Kontejnery k světu.

Přivítejte léto v pruhovaném

Vyhlašujeme výzvu o stanovení českého rekordu v co největším počtu lidí v pruhovaném svršku! K řece patří námořnická trika, do kterých budou oblečení všichni účinkující letošního Dne Meliny Mercouri. Těšíme se, že v pruhovaných svršcích dorazí i návštěvníci a pomohou nám zapsat Plzeň do České knihy rekordů! Sčítání proběhne 22. 6. v 18 hodin u pódia CUBE Dance Stage pod dozorem komisaře Agentury Dobrý den. Přijďte a ukažte všem, že Plzeňáci se potopit nenechají!

A co dalšího vás čeká v okolí řeky?

Na Anglickém nábřeží a v Kopeckého sadech bude připravený program plzeňských neziskovek. Na křižovatce Kopeckého sadů a Anglického nábřeží vyroste CUBE Dance Stage s národní přehlídkou street dance; po celodenních tanečních workshopech a soutěžích převezme pódium pod Komerční bankou smíšený pěvecký sbor Canticorum a v podvečer to tu rozpálí šantánová kapela Burlesque.

Před konzervatoří narazíte na tančírnu, kde bude k tanci a poslechu hrát Seniorkapela a Kapela 35. pěšího pluku FOLIGNO. Připraveno je také několik tanečních studií, která tančírnu zpestří svými vystoupeními.

Děti se během dne budou moci zapojit do rozmanitých tvůrčích aktivit, vyrobit si vlastní loutku nebo si potisknout tričko v sítotiskové dílně, ty větší jistě neminou Autobus linky 2015, kde se bude od 20:15 hodin hrát představení Viktorka na Řípu.

Večer se můžete těšit na unikátní 60 metrovou projekci promítanou do koryta řeky Radbuzy. Nepůjde o klasický videomapping, ale o ojedinělou live audio-vizuální kompozici na téma život kolem vody, která začne ve 21:30 h.

Ví o programu: Program 

Melina Mercouri
(18. 10. 1920 – 6. 3. 1994)

Řecká herečka a zpěvačka, krásná a velmi živá žena. Hrála nejen v Řecku, ale i na Brodwayi a ve filmu. Získala několik významných hereckých ocenění a nominací: 1960 cena pro nejleší herečku na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 1962, 1964, 1970 nominace na Zlatý glób.

V letech 1981–1989, 1993-1994 se stala dvakrát řeckou ministryní kultury. Z tohoto postu v roce 1983 koncipovala projekt Evropské hlavní město kultury, který patří k neúspěšnějším projektům v historii Evropské unie s konkrétními přínosy v kultuře, cestovním ruchu a ekonomice.

Projekt EHMK byl vyhlášen a uveden v život 12. června roku 1985. Proto v Plzni – Evropském hlavním městě kultury 2015 - připomínáme 12. červen (nebo sobotu tomu dni nejbližší) jako DEN MELINY MERCOURI.

Zdroj: Oficiální stránky