CS EN

Kolik stojí svoboda? Scény Živé ulice připomenou 30 let výročí Sametové revoluce

Divadlo, koncerty, besedy s ženami českého disentu i filmové projekce během srpnových dní připomenou 30 let od Sametové revoluce. Projekt Kolik stojí svoboda? se bude konat od 9. do 15. srpna na scénách festivalu Živé ulice. Přijede Michal Ambrož & Hudba Praha, Lenka Dusilová – sólo, Michal Pavlíček & Monika Načeva a další. Většina programu je pro návštěvníky zdarma.     

Kolik stojí svoboda? Scény Živé ulice připomenou 30 let výročí Sametové revoluce

Projekt Kolik stojí svoboda? vznikl loni ku příležitosti připomenutí 50 let od okupace tehdejšího Československa, i letos se na scénách Živé ulice objeví program k výročnímu roku. „Naším cílem je i letos připomenout návštěvníkům festivalu důležitost základních principů svobodné demokratické společnosti, kterou se nám podařilo za posledních 30 let vytvořit,“ říká k projektu ředitel festivalu Jakub Vedral. Kolik stojí svoboda? #89 bude probíhat na scénách Živé ulice od 9. do 15. srpna formou divadelních představení, koncertů a setkání a besed s významnými postavami společenského života přelomu 80. a 90. let.

Součástí programu bude například debata s ženami českého disentu nazvaná Zapomenuté hrdinky, která se bude konat ve středu 14. srpna v Andělském dvorku. Vystoupí na ní mimo jiné Silvestra Chnápková, signatářka Charty 77, či Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v ČR. „Když mluvíme o výročí sametové revoluce, často zapomínáme na důležité ženské postavy. To chceme změnit,“ říká k projektu Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby, s níž projekt vznikl. Tentýž den vystoupí Storytelling s příběhy z 90. let a večer zakončí silent devadesátková tančírna.

Velké zastoupení v programu mají filmy. V Proluce či Andělské dvorku se budou promítat snímky z 90. let i současnosti jako například Žiletky v režii Zdeňka Tyce, Jízda Jana Svěráka či Thelma a Luisa od britského režiséra a scénáristy Ridleyho Scotta. „Novější tvorbu zastoupí Špína Terezy Nvotové, po níž bude pokračovat přednáška s filmovým kritikem Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech i seriálech. Všechny filmy i přednášku uvedeme již tradičně jako silent kino, tedy kino s vlastními sluchátky pro každého návštěvníka,“ zve na program Matěj Halaš, dramaturg programu. Přednáška s Kamilem Filou se uskuteční ve spolupráci s Českou ženskou lobby.

Kolik stojí svoboda? #89 nabídne i netradiční divadelní zážitek v podání Úvodu do práce s PC – rekvalifikačního kurzu herce Petra Vaňka, který se odehraje v sobotu 10. srpna od 18.00 a 21.00 hodin. Interaktivní hra, inspirovaná zesnulou neblahou legendou českého internetu Jaromírem Stromšíkem, vás přenese do výukové učebny Krajského centra vzdělávání v Sadech 5. května. Představení je jako jediné zpoplatněné a vstupenky je možné koupit v předprodeji GoOut za 120 Kč. Vyzkoušet si roli novináře budou moct návštěvníci ve hře Fakescape, která prověří, jak dobře umí uniknout dezinformacím, a to ve čtvrtek 15. srpna od 17.00 a 19.00 hodin v Café Regner. 

Velkou část programu bude tvořit hudba. Na scénách Živé ulice vystoupí například Lenka Dusilová – sólo, Michal Ambrož & Hudba Praha, Monika Načeva & Michal Pavlíček, Tony Ducháček & Garage či Houpací koně.

Projekt Kolik stojí svoboda je zdarma vyjma představení Petr Vaněk: Úvod do práce s PC - Rekvalifikační kurz Úřadu MČ Praha 9. To se odehraje 10. srpna v 18.00 a 21.00 hodin v Krajském centru vzdělávání a jazykové škole v Sadech 5. května. Cena lístku je 120 Kč, vstupenky lze koupit v předprodeji na www.goout.cz.