CS EN
Home»Program»Čtení na Ulici

Čtení na Ulici

SLAM na Ulici

Mladí autoři: Miroslav Pech (*1986), Lukáš Csicsely (*1989), Šimon Leitgeb (*1996)Miroslav Boček (*1981) a Filip Koryta (*1989) budou číst v rámci festivalu Živá ulice ukázky ze svých knih. 

Miroslav Pech (*1986) vyrůstal v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Prošel mnoha zaměstnáními (tiskař, prodavač, pomocný dělník, skladník, redaktor, řidič VZV atd.). Je autorem povídkových sbírek Napíšu Pavle, Ohromně vtipná videa (Petr Štengl, 2013, 2014) a románu Cobainovi žáci (Argo, 2017). Publikoval v časopisech Semtam, H_aluze, Psí víno, Protimluv, Host, Salon, Weles, Pandora, Tvar či na internetové Dobré adrese. Cizojazyčně se jeho texty objevily na běloruském webu litrazh.org a slovinské ludliteratura.si. Žije v Českých Budějovicích.

Lukáš Csicsely (*1989) pochází ze Zlivi u Českých Budějovic, v Praze vystudoval Estetiku a Filmovou vědu na FF UK a scenáristiku na FAMU. Učí tu na střední škole a podílí se na různých scénářích – k filmům, seriálům, rádiovým nebo ilustrovaným knihám. V Revolver Revue debutoval komickou novelou Svátek vyprávějící o floutkovi, který jede sám na filmový festival a sám se tam pokouší slavit. V povídce Předvečer svatého Mikuláše, vydané u Meanderu, nabývá slavnostní tematika podobu každoročního maloměstského rituálu plného masek, sněhu, dětí a petard, který se pro malého Petra stává rituálem iniciačním.

Miroslav Boček (*1981), básník a prozaik, žije v Českých Budějovicích. Vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk a základy společenských věd. Od roku 2009 organizuje v Českých Budějovicích pravidelné literární pořady s názvem Literární šleh a je jedním z organizátorů festivalu Literatura žije. V současné době pracuje jako lektor environmentálních programů na Jihočeské univerzitě. Básně a povídky publikoval ve Tvaru, HostuPsím vínuLiterárních novinách nebo v časopisu Barbar. Básněmi je zastoupen ve sbornících Reví Mítink (2009) a Nejlepší české básně 2010 a 2012 (Host). Knižně vydal básnickou sbírku Některé mraky letí pomaleji (Dauphin, 2011) a dystopický román Příliv (Novela Bohemica, 2016), který líčí příběhy několika postav, snažících se přežít v podmínkách rozvrácené společnosti, a snaží se modelovat různé formy nastupující totality.

Šimon Leitgeb (* 1996) vyrůstal v Novohradských horách. Žije v Českých Budějovicích, kde vystudoval Česko-anglické gymnázium. Jeho básně byly oceněny ve spoustě soutěžích (Ortenova Kutná Hora, Literární cena Vladimíra Vokolka ad.). Publikoval ve většině českých časopisech (Tvar, Psí víno, Protimluv ad.) a webech. V Nedělní chvilce poezie.CZ publikuje samostatně už podruhé. Jeho verše byly zařazeny do almanachu Nejlepší české básně 2016 (Host 2016). Minulý rok vydal svou první sbírku s názvem "mezi náma". Texty z ní byly zatím přeloženy do ukrajinštiny a zveřejněny v tamních časopisech a webech. V Českých Budějovicích organizuje stejnojmenný literárně-hudební pořad. Vystřídal řadu zaměstnání (např. myč oken, číšník, uklízeč, lesní dělník, zmrzlinář, stěhovák ad.). Nyní pracuje jako noční hlídač hotelu a dělník na stavbě. Svůj volný čas tráví na chatě nedaleko Budějovic.

Filip Koryta (*1989) je český básník, slamer, moderátor, hudebník, performer a rodák z Kraslic. Vé  své prvotině Chlípnost (2014) se nechal  inspirovat svými muzikantskými aktivitami a  nyní  se vyhraňuje jako netuctový básník. Soustřeďuje se zatím především na zaznamenání slastí a strastí citového života, ale činí tak nehledanými slovy, vtipně, s ironií a hlavně i s upřímnou sebeironií, takže se čtenáři určitá monotematičnost svazku neomrzí. Chytrá a čtivá sbírka by se mohla stát v Plzni hitem podobně jako autorova prvotina.