CS EN

Frajara Putika

FRAJARA PUTIKA / 30.6. @ Vítání léta - chill it & grill it! / Republika Stage

Frajara Putika

Osmero statečných muzikantů, kteří se svými nástroji a postoji hrají všemožné hudební styly, od swingu, přes reggae a ska, až po balkánskou lidovou!

Kapela poskládaná z hudebníků hrajících po všech čertech. První zkoušky této skupiny probíhaly již v září 2008. Tehdy v sestavě:
Karlos Pánek, Šaman, Pavel Mareš a Dave Čertík. V těchto dnech vznikly písně jako Jerremy, Král Ubu, Swingská, nebo třeba Mazurka, kterou jsme hráli jen párkrát na počátku, nebo i variace na Běží liška k Táboru, která později vyústila v Život ve svahu.

Někdy kolem Vánoc se ke kapele připojil bicista Pecna a spolu s ním jsme odehráli několik koncertů (přesně tři). Tenkrát jsme hráli pod názvem Demence Strejce Kredence a poslední koncert jako Skapal Pes. Během léta 2009 jsme došli k závěru, že kapela potřebuje reformu v podobě nového jména a silnějšího a hlavně šílenějšího bubenisty. Tak vznikla Frajara*Putika a tak s námi začal hrát František.

To už náš repertoár zdobily songy typu: Poslední list, Slečna, Rumun Hubert, nebo třeba první variace na budoucí Třešničky, které jsme dali dohromady až v roce 2011 pod názvem Zákoutí stinná.

To už ale byla slavná voda v roce 2009, kdy tubista utopil věci v hodnotě 3000kč, Karlos mobil za 5000kč, a obecně to byl hrozně zábavný týden, zakončený návratem Tomáše HippyHou Hegnera, který naklusal do Včka v Karlových Varech a odehrál s námi první konzík.

S Tomášem se objevilo mnoho nápadů a inspirace. Songy vznikaly jeden za druhým: Noční Hlídač, Život ve svahu, Démon ve skříni, ale i zapadlé Cinkání penisů, nebo Modrej dým. Jenže Františka začala táhnout můza někam, kde rytmus převládá nad duchem i hmotou, a tak jsme byli zase bez bubenisty. To byl tenkrát, na podzim 2009, docela průšvih.

Pak se s úsměvem na rtech a s rytmikou v srdci objevil Milan Kupka a kapela byla na nějaký ten pátek zase kompletní. Vlastně kompletnější, neboť Milan s sebou přitáhl nejen čarokrásnou, ale i čaroschopnou manažerku a svou přítelkyni v jedné osobě - Moniku Hejlovou, která se s vervou pustila do shánění koncertů.

Později na jaře 2010 se k nám přidal Radek Harvánek a obsadil nečekaný post druhého saxofonu. V té době jsme nevěděli, proč bychom vlastně měli dvě sága mít, ale Radek se ukázal být umělcem (jako sviňa) jak se patří a učinil z druhého saxofonu nepostradatelný nástroj pro fungování Frajary.

V prosinci 2010 začala Frajara natáčet své první CDčko - Z PLNA HRDLA (nebudu vypisovat kolik různých názvů mohlo mít, ale věřte, že hodně). Toto CDčko slavnostně vydala a pokřtila 28.10.2011 v asi největší akci, jakou kdy kapela sama pořádala s názvem Šapitó v Pohodě, kdy členové kapely s vypětím všech sil zastřešili pomocí plachet zahrádku klubu Pohoda a udělali z mrazivé říjnové noci pohodový mejdan, skoro pod širým nebem.

Poslední členem, který ke kapele přibyl, byl klapkálista (klávesista a harmonikář v jedné osobě. Vlastní slovo - patent:-) ) od kapely Sandal - Vojta Filipovský, který u nás zasedl za akordeon a který k nám jako by patřil od začátku Frajary. Čili nyní jsme byli kompletní. Bylo nás osm a měli jsme se fajn, fajn, fajn.

Koncem března 2012 se náš trumpetista a zpěvák a zakládající člen kapely rozhodl, že už prostě nechce hrát balkánskou hudbu a ska, a že nechce hrát na trumpetu, a že hlavně si s námi již hudebně nerozumí. Trochu nás to zaskočilo, rozesmutnilo a hlavně nás to donutilo překopat koncertní síť, kterou jsme měli nasmlouvanou. Naštěstí ve chvíli nejtěžší se objevil jinoch ze Sušice, který na trumpetu válí jako drak. Tak se k nám přidává Ondra Svoboda a ačkoliv nám bude Karlosův osobitý šarm, zpěv, i hra na trubku chybět nepolevíme a spolu s Ondrou se chystáme na letní měsíce plné hudby, pohody a Frajary!!!

Tomáš Hippi Hou - Flétna + zpěv
Radek Harvánek - Alt saxofon
David Čertík (alias Gustav Tomrle) - Tenor + bariton saxofon
Ondřej Svoboda - Trumpeta
Pavel Mareš - Tuba
Vojta Filipovský - Harmonika
Michal Koubek (Šaman) - Kytara
Milan Kupka - Bicí

 

PRO FRAJARU PUTIKU MŮŽETE HLASOVAT ZDE

 

Soutěž Mladá krev probíhá ve spolupráci s Kiss Rádio Proton....díky!