CS EN

Žblept

ŽBLEPT / 18.8. @ PILSEN CITY FEST / Republika Stage 19:00

Žblept
Žblept je banda kluků, co se zná už spoustu let. Frontman Pavel Henrich s kytaristou a basákem kapely Ondrou a Davidem Škopků spolu hráli hokejbal od svých 10 let. Až v 16 letech se dohodli na spolupráci ohledně muziky a začala se psát historie Žbleptu. Pavel Henrich s jeho bratrem Petrem dříve účinkovali v kapele Katana, Pavel jako hráč na baskytaru a Petr jako kytarista. Bratři Henrichovi si v červenci roku 2009 koupili bicí soupravu a začali se na ní učit. Petrovi to šlo lépe a Pavel měl sen v kapele zpívat a hrát na kytaru. Bratři Škopů se za mlada učili na kytaru a hrají na ní dodnes. V kapele Ondra ve hře na kytaru pokračuje a David si kupuje v listopadu roku 2009 baskytaru. Kapela se mohla poprvé sejít.
 
První zkouška kapely přesně není datována tak se kluci rozhodli, že založení kapely budou počítat od prvního koncertu, který se uskutečnil 20. 3. 2010 v plzeňském klubu Utopie. Takže i když byla kapela založena někdy v listopadu roku 2009, datuje se od 20. 3. 2010.
 
Jako první písničkou kapely byla vymyšlena píseň Opilci, kterou začínají skoro každý koncert. Poté kapela vymýšlela další písničky jako na běžícím pásu, co zkouška to jeden song, až do prvního koncertu. Potom se kapela začala svými songy více zabývat a více je promýšlet.
 
V červenci roku 2010 kapela projela spousty koncertů po plzeňských klubech. Na konci července roku 2010 kapela nahrává první demo CD o 4 písničkách. Na CD můžeme slyšet písně: Fet, Cestovatel, Něco je ve vzduchu a Sen.
 
Na konci srpna 2010 si kapela kvůli školním problémům frontmana Pavla Henricha dává pauzu na necelé 3 měsíce a na konci listopadu 2010 začíná opět koncertovat. Opět koncertují, baví je to a dělají si, co chtějí. Vánoční koncert v plzeňském klubu Utopie byl velice vydařený. Tento malý klub byl plný lidmi známých i neznámých klukům. Pak se kapela asi měsíc nesešla v celku, krom toho že frontman Pavel Henrich a basák David Škopek spolu slavili Silvestra.
Kapela se konečně vcelku sešla až na konci ledna 2011 a to byl problém.. vše zapomněli, takže pár zkoušek trvalo než se začalo znovu vymýšlet a koncertovat. Až do května 2011 byla podstatě kapela zavřená ve zkušebně a dřela nový i starý songy dokud to prostě nebylo ono. Červen 2011 se opět začali vymýšlet songy, teď již jinačí tvrdší a mají hodně změn rytmů a temp.
 
Červenec 2011 vypadá poměrně stejně, jako 2010 kluci odjeli na začátku července k bratrům Henrichů na chalupu do vesničky jménem Hořehledy a tam pili, jedli, a zkoušeli. Na konci každého týdne přišel koncert. První víkend hráli v Monkey’s baru v Plzni, druhý víkend předskakovali na Senco clubu plzeňské kapele Hewer se  kterou kluci doufají ve slibnou budoucnost. Tejden na to hrála kapela Žblept na akci nesoucí název Rain Fest opět na Senco clubu. Následujících 14 dní se kluci drželi od muziky stranou. Až když 13. srpna zahráli na akci Pilsenman.
 
Po akci Pilsenman se Žblepťácí opět dali do toho, co umí nejlíp po muzice a co je taky tak baví a to je chlastání, které bylo jaksi přerušeno „no přerušeno“ koncerty 2.září na Senco clubu a 10.září v divadle Pod Lampou.
Poté 13.září se stala v kapele Žblept přelomová věc frontman Pavel Henrich měl 18 let což znamenalo že už mohl chlastat. Né že by předtim nepil „alkoholu se ani nedotkl“ také svoji osmnáctku řádně zapil s částí své kapely tj. kytaristou a basákem (Ondrou a Davidem Škopkovi). Akce se uskutečnila v jejich provizorní prázdninové zkušebně v Hořehledech na chatě.
 
Následovala další přelomová věc. Kapela Žblept si našla fotografku ( Kamču Maškovou) a dost možná i textařku, jak se po delší době ukázalo. Texty písní O lásce a Kolotoč jsou její. Kamča kapelu poprvé fotila 22. 10. v Clubu 21 v Plzni na Americké u McDonaldu, kde kapela Žblept také nafotila své první promo fotky. Od té doby Kamča nevynechala ani jeden koncert.
 
Pak následovali další koncerty a Vánoční koncert. Kapela Žblept na něm chtěla zahrát svou sezónní píseň, což nakonec nějak nevyšlo. Následovali Vánoce a Silvestr. Bohužel s obou akcí si Žblepťáci nic moc nepamatují takže není bližších informací.
 
Po Silvestru se Žblepťácí zavřeli do studia a loudili a loudili a Bůh ví, kdy vyjde na venek co vyloudili. Následující soutěž Můza byla pro Žblepťáky opět jen možnost zahrát si v divadle Pod Lampou. Kde se na ně přišel podívat jejich budoucí člen Ondřej Bělohoubek, o kterém se v tu dobu říkalo, že by měl být na pozici klávesáka a zpěváka. Ovšem Žblepťácí opomněli fakt, že on je sice výborný klavírista, ale nemá klávesy :D. Nakonec to dopadlo tak, že se s nimi podílel na jejich desce, kterou dohrávali 21. 2. 2012.
 
Hudební styl a jeho vývoj od dob začátků kapely:
 
Ze začátku jsme chtěli hrát PUNK. Teď už se to mění, myslíme si že k lepšímu a je to takový pop-punk, neo-punk, punk-rock, někdy až metal snažíme se držet punku, ale nechceme se držet jen jednoho stylu, chceme hrát to, co nás napadne, to co se nám líbí, to co nás baví a zatím se nám to daří. Děláme si, co chceme a to nám jde nejlépe a baví nás to.
 
 
 
---
 
 
Soutěž Mladá krev probíhá ve spolupráci s Kiss Rádio Proton....díky!