CS EN

Zažijte Plzeň s Živou ulicí!

Hlavní město piva, fotbal, hokej, Spejbl a Hurvínek... nejen to je Plzeň! Důvodů, proč jet do západočeské metropole je mnohem více, obzvlášť pak v srpnu. Od 10. do 20. srpna se Plzeň promění na místo fiesty plné hudby, pouličního divadla i programu pro děti. Míst a akcí kolem Plzně bude tolik, že nejtěžší bude rozhodování, kam jet a co nevynechat.

 

Zažijte Plzeň s Živou ulicí!

Stovka akcí v historické kulise města

Živá ulice, to je stovka akcí v průběhu třech letních měsíců. Koncerty, večírky s djs, letní kino, divadlo pod širým nebem, pohádky pro děti, workshopy, autorská móda, food festivaly a mnoho dalšího... Užijte se léto v západočeské metropoli tak trochu jinak...„Festival Živá ulice začíná vždy od 16.00 hodin v Proluce pouličním divadlem a o půl hodiny později zahraje první kapela na Náměstí Republiky. Program jsme naplánovali tak, aby návštěvníci festivalu stihli přes den poznat památky metropole západních Čech a jejího okolí a odpoledne a večer si mohli odpočinout na festivalu u příjemné hudby či divadla. Ten se navíc koná v historickém centru Plzně, takže zatímco budete poslouchat Xaviera Baumaxu, můžete si prohlédnout nejvyšší kostelní věž v České republice a opodál třetí největší synagogu na světě,“zve na festival a láká do Plzně Jakub Vedral, ředitel festivalu Živá ulice. „Právě propojování živého umění s historickými památkami je obzvlášť v zemích na západ od České republiky samozřejmostí, zatímco my se něco podobného teprve učíme,“ dodává.

 

Plzeň a její „nej“

Než na festival Živá ulice vyrazíte, v klidu stihnete návštěvu několika plzeňských „nej“. Čtvrté největší město České republiky má nejvyšší kostelní věž (102 m) a po Jeruzalémě a Budapešti třetí největší synagogu na světě. Najdete zde největší soubor gotických pušek - hákovnic v Evropě i nejstarší letiště v České republice (z roku 1911). Jako jediná v ČR má spojenou zoologickou a botanickou zahradu, o kterých se říká, že předčí všechny ostatní. A když se přece jen vrátíme k pivovarnictví, které z Plzně čiší na každém rohu, zmiňme jediné muzeum na světě dochované v původním středověkém právovárečném domě nebo největší pivnici v Čechách s 580 místy, která se nachází přímo v areálu Plzeňského pivovaru. Každé z těchto míst rozhodně stojí za vaši pozornost.

Památky, které budou bavit i vaše děti

Obdivování krás gotické klenby, renesančních sgrafit nebo barokních fresek nemusí být vždy nejzábavněji strávené odpoledne, obzvlášť když na výlet vyrazíte i s menšími dětmi. To ještě neznamená, že si historické památky musíte nechat ujít úplně. Sotva 10 kilometrů od Plzně nedaleko Starého Plzence je jedna z nejstarších církevních památek v Čechách – Rotunda sv. Petra a Pavla. Na druhou stranu od města se pak nachází hradní zřícenina Radyně ze 14. století. Ani na jedné památce se nemusíte bát dlouhých výkladů průvodců – obě jsou přístupné volně a z obou se vám naskytne skvělý výhled na plzeňskou kotlinu, který bude bavit i vaše děti.

Nejste zrovna outdoorová rodina? Zajeďte na zámek Kozel a užijte si výlet v pohodlí! Zámek se nachází asi 15 kilometrů od Plzně, zaparkovat můžete téměř pod okny šlechtického sídla. Pak už stačí si dát točenou zmrzlinu na nádvoří, projít se parkem a zahrát si minigolf nebo projet se na lodičce po místním jezeře.

Výlety do přírody v městském komfortu

Živá ulice začíná každý den od 16.00 hodin. Do té doby máte spoustu času navštívit Plzeň a její okolí. Hned za Plzní můžete vyrazit do přírody. Outdoorové boty a šusťákové bundy nechte klidně doma, tyhle procházky zvládnete i v městském oblečení!

Kousek od městské části Doubravka se nachází rozhledna Chlum, ke které se dostanete příjemnou procházkou upraveným lesem a za dobré viditelnosti z jejího vrcholku dohlédnete až na Šumavu, Český les a Brdy. Máte-li rádi přírodní koupání a vodu (a která rodina s dětmi by neměla!), vyražte směr Bolevec. Na konečné tramvaje číslo 1 na vás čeká hned několik rybníků. Kameňák, Šídlovák nebo největší Bolevák nabízí příjemné koupání a hezkou procházku po hrázi.

 

Zábavní parky, které budou bavit rodiče stejně jako děti

V Plzni se v poledních letech rozrostla zábavní centra, u kterých nikdy nevíte, jestli baví víc rodiče nebo jejich děti! Dinopark, který je součástí areálu plzeňské ZOO, je toho důkazem. Zábavně vzdělávací výprava do druhohor vás bavit rozhodně bude. Řada dinosaurů je ozvučených a pohyblivých, procházku můžete ukončit i 3D filmem. Když zavítáte do dinoparku, uniknout by vám neměla ani plzeňská ZOO, o které mnozí tvrdí, že převýší tu pražskou. Přesvědčit se o tom můžete sami – lístky do obou komplexů jsou zvýhodněné a pro čtyřčlennou rodinu stojí 670 Kč.

Techmania je unikátní projekt, které v České republice nemá obdoby. Strávit horké odpoledne se stovkami interaktivních exponátů na 7 000 m2 je skvělá náplň dne, na kterou ještě dlouho budete vzpomínat. Objevujte přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích. Rodinné vstuoné stojí 470 Kč.

Po výletě na festival!

Všechny aktivity po Plzni a jejím okolí v klidu stihnete tak, abyste v 16.00 hodin mohli být v Proluce na první pohádce nebo o půl hodiny později na Náměstí Republiky na prvním koncertě. Jednodenní výlet si můžete užít až do večerních hodin, několik stagí vám nabídne dostatek zábavy na celé odpoledne, podvečer i večer. Kromě koncertů a divadla se můžete těšit na pouliční knihovnu pro děti nebo třeba fotbálek v Šafaříkových sadech. Celý festival Živá ulice je zdarma, takže nezatíží vaši peněženku ničím jiným než dobrou zmrzlinou, vychlazenou plzní nebo chutným občerstvením.