CS EN

Živá ulice: kvalitní pop i česká alternativa

Plzeň nejenom že je domovem skvělého piva, ale také krásným městem. A právě v jeho kulisách se pravidelně každé léto v srpnu odehrává festival Živá ulice, jenž má poslední tři roky na svědomí  agentura ArtProm. Jakub Vedral jej produkuje a letos mu program postavil jeho bratr Honza Vedral, hudební publicista z MF Dnes. Na začátku ovšem byla otázka, jak udělat dramaturgicky výjimečný festival a neskončit po něm jako pořadatel v dluzích. A zdá se, že se jim to povedlo.
Živá ulice: kvalitní pop i česká alternativa

Drtivá část českých hudebních festivalů je na jedné straně zpoplatněná, na straně druhou jsou opravdu masovými městskými slavnostmi. Živá ulice osciluje někde uprostřed, a tak coby městská fiesta dostupná zadarmo všem z Plzně i mimo ní, zkusila razit čistě českou cestu. Honza Vedral  propojil známé i neznámé, popové melodie a indie riffy. Zrodil se program, u kterého vlastně nevíte, které jméno máte dát na plakát první. Protože tam patří všichni stejnou měrou.

Dvě mladé, přesto už velmi známé české zpěvačky. Lenny alias Lenny Filipová je dcera oné zpěvačky, ale co je zajímavější, je její nakřáplý jakoby pozornost si z plných plic žádající hlas. Lenny podepsala už ve 21 letech smlouvu s Universal Music. Spolu s Deborah Kahl, známou české veřejnosti jako Debbi, která se poprvé představila v talentové soutěži Česko-Slovenská SuperStar, mají slušně nakročeno k přezdívce české Adele. Ženskou písničkářskou linii doplňuje na Živé ulici Lenka Dusilová s její Baromantikou, stálice české středněproudé scény, která nikoho neurazí a téměř každého nadchne. 

Slaďouši jménem Lake Malawi alias ex Charlie Straight se zase derou na povrch a určitě si najdou mladistvý fanklub. Zchladit by je mohli neméně přitažliví The Prostitutes a pokud se nechceme dále ubírat v středoproudařské dialektice, tak stačí přitlačit: skáčkoví The Chancers a Fastfood Orchestra, The Unholy Preachers, Imodium, Prague Conspiracy, Mydy RabyCad... Až se dostaneme k poměrně alternativnější linii.

Vyznačují ji držitelé ocenění v čele s Vložte Kočku, kteří se mohou opásat žánrovým Andělem i cenou Vinyla. Ne že by to nějak měnila intimní prožitek, který nabízejí. Doplňují je českobudějovičtí Vees, slovenští Longital, NANO, ukrajinská posila Andrew Medwed, na špičku české scény deroucí se Never Sol, Houpací Koně a Mutanti hledaj východisko... Spolu s celou řadou lokálních nebo obecně neproslavených, přesto velmi kvalitních, formací především na Inspiral Garden stage: Pesopír, Dead Sailor, Sebevrány, Kolona, Koza na útesu a další. 

Na festivalu Živá ulice si nevybere každý. Ale ten, koho baví kvalitní hudba a nepotřebuje ji nutně škatulkovat do žánru. A kdy že vlastně máte přijet? 11. až 17. srpna, těšíme se na vás.

Přehrajte si výběr ze všech intepretů na Deezer.com:

 

Chcete si prohlédnout celý program? Najdete ho zde!

 

Zobrazeno: 2296x